Umění provází lidstvo od pravěku. Zajímá nás však i v současnosti? Obrazy, dekorace, i za pouhou výzdobou se toho však může skrývat daleko více...

Květen 2011

Malování horkým voskem - jak na to?

24. května 2011 v 14:15 | Karla Miková
Donedávna neznámá malířská technika, enkaustika, zažívá boom. Zatímco kdysi byla přístupná jen profesionálům, dnes si ji můžete vyzkoušet i sami doma a obvykle u ní platí - kdo jednou zkusí, už musí!


Co je to enkuastika
Enkaustika je malířská technika využívající jako hlavních malířských pomůcek speciálních voskovek, žehličky a enkaustického kartonu. Voskovky se nanášejí na žehličku, tím se roztopí a takto připravené se roztírají po papíru. Jakmile si osvojíte techniku malby, začnou vám vznikat pozoruhodné obrázky, které můžete použít třeba jako součást narozeninového přáníčka.

Enkaustika pro začátečníky - co budete potřebovat?
Pro začátečníka by byla investice do speciálních voskovek, profesionální enkaustické žehličky apod. zbytečná, ke zkoušení vám postačí obyčejná stará žehlička (nesmí být ale napařovací), voskovky značky KOH-I-NOOR (které ale musíte zbavit papírového obalu) a tvrdý křídový papír.


Malování horkými vosky krok za krokem:

Nanášení barvy
Máte-li ty správné voskovky, nanášení barvy na žehličku bude velmi jednoduché - jednoduše voskovku po žehlící ploše roztíráte, přičemž se okamžitě taví. Můžete nanášet jak jeden tak i více druhů barvy najednou, smícháním barev přímo na žehličce můžete také získat zcela novou barvu, například kombinací červené a bílé vznikne růžová. Tmavé voskovky mají více barevného pigmentu, proto se budou tavit pomaleji.Specifické tahy
Enkaustické malování vyžaduje specifické tahy žehličkou. Buďto celou plochou žehličky jednoduše táhnete po papíru ze strany na stranu nebo zhora dolů, žehličku ale musíte zvednout až za papírem, jinak na něm vznikne tzv. topování, tedy obtisk. Dále můžete žehličkou táhnout a zároveň jí sjíždět ze strany na stranu, dělat vlnky či "kopečky", točit jí kolem své osy a mnohé další. Tahy žehličky přitom nemusí vycházet jen ze špičky, ale i z boku nebo hrany žehličky. Při změně barvy žehličku řádně vyčistěte papírovou utěrkou, jinak nebudou barvy čisté.


Vosk můžete také přímo na papíru rozehřívat fénem, roztavit jej na žehličce a přenášet na papír hrubou částí houbičky na nádobí, vyškrabávat různé tvary ostrým hrotem, zapracovat do obrazu kousky toaletního papíru - vytvoří se tak plastický vzor. Možností je opravdu spousta a s velkou pravděpodobností po čase na další techniky přijdete sami.

Oprava obrázku
Nelíbí se vám výsledek malování? Vosk z papíru čistou žehličkou jednoduše stáhněte nebo přetřete jinou barvou - nepřekrývejte ale více než jednou, velká vrstva vosku je náchylnější na samovolné odloupnutí.

Malířka Karla Miková
- prodej obrazů zde: Enkaustické obrázky
- soukromé kurzy enkaustiky v Ostravě, email: Kapka.Karla@seznam.cz


Energetické obrazy - vernišáž malířky Mikové

7. května 2011 v 0:42 | Michal Vaníček


Malířka Karla Miková maluje svoje energetické obrazy v meditaci. Obrazy vyzařují specifickou pozitivní energii. V internetové galerii obrazů: www.obrazyprodej.cz si můžete prohlédnout její nové energetické obrazy.