Umění provází lidstvo od pravěku. Zajímá nás však i v současnosti? Obrazy, dekorace, i za pouhou výzdobou se toho však může skrývat daleko více...

Socha levitující ženy v Ostravě

12. července 2011 v 19:54 | Karla Miková
Socha levitující ženy v Ostravě vás přinutí k zastavení

V Ostravě nenajdete příliš mnoho soch, před kterými byste zůstali užasle stát s ústy dokořán. Jeden skvost ale ocelové srdce republiky přeci jen zdobí. Socha Levitace od pětatřicetiletého sochaře z Frýdku-Místku, Davida Moješčíka.
Socha ženy je výjimečná hned z několika důvodů. Svou velikostí (bezmála dva metry, kdyby se však postavila, byla by výsledná velikost dvojnásobná), klidem a vznešeností, kterou vyzařuje, připomíná Avatara ze stejnojmenného filmového trháku Jamese Camerona. Nápadité je také její umístění - v přednádražním prostoru na Náměstí Dr. Brauna v Ostravě Svinově dokonale plní své poslání: přimět kolemjdoucí k zastavení a rozjímání.
Socha sedící v tureckém sedu se dotýká země v pěti bodech - malíčkem jedné nohy, prostředníkem a prsteníkem levé i pravé ruky. Hlava v pokoře skloněná, barva "po ostravsku" černá. Ze sochy sálá klid a odevzdanost. Lesklý podklad znázorňuje vodu jakožto symbol očisty.

V očích, vyrobených z nerezu, se jí odrážejí lidé. Jako by tím chtěla ukázat, jak si vzájemně nastavujeme zrcadlo. Co v soše vidíme, je také obvykle odrazem nás samotných.
"Výroba" sochy byla náročná a trvala více než rok, podíleli se na ni proto také "Mojdovy" kolegové z branže (Pavel Malina, Petra Ševcůjová, Michal Šmeral). Jako vítězná byla vybrána z celkem osmi zaslaných návrhů. Autor díla, sochař David Moješčík alias Mojda, zpracovával sochu levitující ženy několikrát. Poprvé však v takové velikosti a ztvárnění, které jako protipól dokonale zapadá do atmosféry uspěchaného přednádražního prostoru.

O soše Levitace se více dozvíte na webových stránkách o městě Ostrava
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 otto otto | 20. července 2012 v 13:54 | Reagovat

...jednou bude slavná....nebo ji ukradnou... 8-)  ;-)

2 Michal Vaníček Michal Vaníček | Web | 20. července 2012 v 15:33 | Reagovat

[1]: Tak už to u nás chodí, bohužel...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama