Umění provází lidstvo od pravěku. Zajímá nás však i v současnosti? Obrazy, dekorace, i za pouhou výzdobou se toho však může skrývat daleko více...

Srpen 2012

Malíř Jan Štorkán - nekrolog

27. srpna 2012 v 21:31 | Michal Vaníček

Jan Štorkán 26.2.1956 - 26.8.2012

S lítostí vám oznamuji, že dne 26.8.2012 po dlouhé nemoci zemřel ve věku 56 let malíř Jan Štorkán.

Malování obrazů zasvětil celý svůj život. Vždy mi říkal, že by chtěl, aby po něm "něco" zůstalo. To se mu zajisté podařilo. Zanechal po sobě mnoho krásných obrazů i objektů, které plní nejenom dekorační funkci, ale nutí přemýšlet nad symboly, které obsahují. Pokud vlastníte některý z jeho obrazů, máte trvalou vzpomínku na jeho práci, na jeho vidění světa.

Honza svým životem dokázal ovlivnit životy blízkých osob, včetně toho mého. Jako vnímavý člověk se zajímal o druhé. Nebylo to však povrchní, snažil se najít ve člověku jeho vlastní názor, donutit ho přemýšlet o svém životě a věcech, které ho obklopují. Věřil v Boha, modlil se.

Rád vyprávěl o svém dětství, kdy vyrůstal sám jen se svojí matkou, o kterou se pak staral po zbytek jejího života. Od malička chtěl být malířem, řekl bych, že přímo velkým malířem, a já věřím, že se mu to podařilo.

Ačkoli mu nemoc zásadním způsobem ovlivnila život, nedokázala zničit jeho chuť k práci a malování obrazů. Do poslední chvíle byl plný plánů a elánu, dojížděl k soukromým konzultacím za známým malířem Michaelem Rittsteinem, plánoval studium na další vysoké škole, učil se francouzsky, chtěl cestovat.

Děkuji ti, Honzo, že jsi mě svým životem inspiroval a přitáhl k umění a k obrazům. Vděčím ti za mnohé a jsem rád, že jsme se spolu stihli těsně před tvou smrtí rozloučit. Jak jsme si řekli, třeba se uvidíme někdy jindy, někde jinde…

Rozloučení proběhne 30.8.2012 ve 13.00 v České Skalici v kostele Husův sbor CČSH.